Faculty of Design & Technology
Course Duration Credit Admission Session Fee Semester Fee (Per Semester) Total
B. A. (Hons) in Fashion Design & Technology 4 Years / 8 semesters 154 Tk. 20,000 Tk. 3,000(3000 × 8= 24,000) Tk.51,000/-per semester 48 installment)
Per installment Tk.8,500 × 48 = 4,08,000
Tk.4,52,000/-
B. A. (Hons) Apparel Manufacturing Management 4 Years / 8 semesters 139 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.51,000/-per semester (48 installment) (Per installment Tk.8,500 × 48 =4,08,000) Tk.4,52,000/-
B. A. (Hons) Interior Architecture 4 Years / 8 semesters 138 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.48,000/-per semester (48 installment) (Per installment Tk.8,000 × 48 =3,84,000) Tk.4,28,000/-
B. A. (Hons) Graphic Design & Multimedia 4 Years / 8 semesters 140 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.48,000/-per semester (48 installment) (Per installment Tk.8,000 × 48 =3,84,000) Tk.4,28,000/-
Bachelor of Architecture 5 Years / 10 semesters 187 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 10= 30,000) Tk.51,000/-per semester (60 installment) (Per installment Tk.8,500 × 60 =5,10,000) Tk.5,60,000/-
B. Sc. (Hons) Computer Science & Information Technology 4 Years / 8 semesters 147 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.24,000/-per semester (48 installment) (Per installment Tk.4,000 × 48 =1,92,000) Tk.2,36,000/-
B. Sc. (Hons) Computer Science & Engineering 4 Years / 8 semesters 154 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.27,000/-per semester (48 installment) (Per installment Tk.4,500 × 48 =2,16,000) Tk.2,60,000/-
M. A. in Interior Design (Masters) 2 Years / 4 semesters 60/34.5 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.54,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.9,000 × 24 =2,16,000) Tk.2,48,000/-
M. A. Fashion Design (Masters) 2 Years / 4 semesters 69/36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.54,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.9,000 × 24 =2,16,000) Tk.2,48,000/-
MBA Product & Fashion Merchandizing 2 Years / 4 semesters 66 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.57,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.9,500 × 24 =2,28,000) Tk.2,60,000/-
MBA Product & Fashion Merchandizing 1 Years / 2 semesters 36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 2= 6,000) Tk.57,000/-per semester (12 installment) (Per installment Tk.9,500 × 12 =1,14,000) Tk.1,40,000/-
Faculty of Fine and Performing Arts
Course Duration Credit Admission Session Fee Semester Fee (Per Semester) Total
B. Music (Hons) 4 Years / 8 semesters 131 Tk. 20,000 Tk. 3,000(3000 × 8= 24,000) Tk.21,000/-per semester 48 installment)
(Per installment Tk.3,500 × 48 = 1,68,000)
Tk.2,12,000/-
B. Music (Hons) in Dance 4 Years / 8 semesters 128 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.21,000/-per semester 48 installment)
(Per installment Tk.3,500 × 48 = 1,68,000)
Tk.2,12,000/-
B. Fine Arts (Hons) 4 Years / 8 semesters 129 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.21,000/-per semester 48 installment) (Per installment Tk.3,500 × 48 = 1,68,000) Tk.2,12,000/-
M. Music (Masters) 2 Years / 4 semesters 66/36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.24,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.4,000 × 24=96,000) Tk.1,28,000/-
M. Music (Masters) in Dance 2 Years / 4 semesters 66/36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.24,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.4,000 × 24=96,000) Tk.1,28,000/-
M. Fine Arts (Masters)  2 Years / 4 semesters 67.5/31.5 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.24,000/-per semester (24 installment) (Per installment Tk.4,000 × 24=96,000) Tk.1,28,000/-
Faculty of Management & General Studies
Course Duration Credit Admission Session Fee Semester Fee (Per Semester) Total
Bachelor of Business Administration (BBA) 4 Years / 8 semesters 135 Tk. 20,000 Tk. 3,000(3000 × 8= 24,000) Tk.24,000/-per semester
(Total =24000 × 8 = 1,92,000)
Tk.2,36,000/-
Master of Business Administration (MBA) 2 Years / 4 semesters 68 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.30,000/-per semester
(Total =30000 × 4 = 1,20,000)
Tk.1,52,000/-
1 Years / 2 semesters 36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 2= 6,000) Tk.30,000/-per semester
(Total =30000 × 2 = 60,000)
Tk.86,000/-
B.A (Hons) in English (Language & Literature) 4 Years / 8 semesters 120 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.18,000/-per semester
(Total =18000 × 8 = 1,44,000)
Tk.1,88,000/-
MA in English 2 Years / 4 semesters 62 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 4= 12,000) Tk.12,000/-per semester
(Total =12000 × 4 = 48,000)
Tk.80,000/-
1 Years / 2 semesters 34 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 2= 6,000) Tk.12,000/-per semester
(Total =12,000 × 2 = 24,000)
Tk.50,000/-
BSS (Hons) in Sociology & Anthropology 4 Years / 8 semesters 120 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.15,000/-per semester
(Total =12,000 × 8 = 1,20,000)
Tk.1,64,000/-
MSS. in Sociology & Anthropology 2 Years / 4 semesters 60 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 4= 8,000) Tk.11,000/-per semester
(Total =11,000 × 4 = 44,000)
Tk.62,000/-
1 Years / 2 semesters 30 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 2= 4,000) Tk.11,000/-per semester
(Total =11,000 × 2 = 22,000)
Tk.36,000/-
BA (Hons) in Islamic Studies 4 Years / 8 semesters 120 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.9,000/-per semester
(Total =9,000 × 8 = 72,000)
Tk.1,16,000/-
MA in Islamic Studies 2 Years / 4 semesters 60 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 4= 8,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 4 = 32,000)
Tk.50,000/-
1 Years / 2 semesters 30 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 2= 4,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 2 = 16,000)
Tk.30,000/-
BA (Hons) in Bengali 4 Years / 8 semesters 120 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.9,000/-per semester
(Total =9,000 × 8 = 72,000)
Tk.1,16,000/-
MA in Bengali 2 Years / 4 semesters 60 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 4= 8,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 4 = 32,000)
Tk.50,000/-
1 Years / 2 semesters 30 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 2= 4,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 2 = 16,000)
Tk.30,000/-
BSS (Hons) in Government & Politics 4 Years / 8 semesters 120 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.9,000/-per semester
(Total =9,000 × 8 = 72,000)
Tk.1,16,000/-
M S S in Government & Politics 2 Years / 4 semesters 60 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 4= 8,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 4 = 32,000)
Tk.50,000/-
1 Years / 2 semesters 30 Tk.10,000 Tk. 2,000 (2000 × 2= 4,000) Tk.8,000/-per semester
(Total =8,000 × 2 = 16,000)
Tk.30,000/-
Bachelor of Laws(L.L.B) 4 Years / 8 semesters 137 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 8= 24,000) Tk.21,000/-per semester
(Total =21,000 × 8 = 1,68000)
Tk.2,12,000/-
Master of Laws (L.L.M) 1 Years / 2 semesters 36 Tk.20,000 Tk. 3,000 (3000 × 2= 6,000) Tk.30,000/-per semester
(Total =30,000 × 2 = 60,000)
Tk.86,000/-
Course fees for & information of National & Higher National Diploma
Course Duration Admission Session Fee Semester Fee (Per Semester) Registration Total
Higher National Diploma in Fashion & Technology
(HND in FT)
2 Years (Approx) Tk. 20,000/- Tk. 3,000(3,000 × 4 = 12,000/-) Tk.8,500/-per month 24 installment)
(Per installment Tk.8,500 × 24 = 2,04,000/-)
Tk. 50,000/- Tk.2,86,000/-
Higher National Diploma in Graphic Design (HND in GD) 2 Years (Approx) Tk. 20,000/- Tk. 3,000 (3,000 × 4 = 12,000/-) Tk.8,000/-per month 24 installment)
(Per installment Tk.8,000 × 24 = 1,92,000/-)
Tk. 50,000/- Tk.2,74,000/-
Higher National Diploma in 3D Design (HND in 3D 2 Years (Approx) Tk. 20,000/- Tk. 3,000(3,000 × 4 = 12,000/-) Tk.8,000/-per month 24 installment)
(Per installment Tk.8,000 × 24 = 1,92,000/-)
Tk. 50,000/- Tk.2,74,000/-
National Diploma in Fashion & Clothing/
Graphic Design/3D Design (ND in FC / GD / 3D)
2 Years (Approx) Tk. 20,000/- Tk. 3,000(3,000 × 4 = 12,000/-) Tk.5,500/-per month 24 installment)
(Per installment Tk.5,500 × 24 = 1,32,000/-)
Tk. 50,000/- Tk.2,14,000/-